Fotóalbumok
Előadása végén dr. Korányi Gábor Svédországban élő szemészorvossal beszélgetett, akinek felmenői Balassagyarmaton éltek.
Az érdekes előadás végén Pálmai Krisztián "A mi zsinagógánk" c. zongoradarabját hallgattuk meg, közben a balassagyarmati zsinagógáról készült korabeli fotókat néztük végig.
Köszönjük az előadást, Majdán Bélának pedig külön a közönségszervező munkáját.
A budapesti születésű Vámos Aladár 1907-ben váltotta ki iparengedélyét Balassagyarmaton. Első képei közé tartozik az egyik vitrinben is látható, Baltik Frigyes evangélikus püspökről készült portréja, amit még számtalan kép követett az alatt a körülbelül 25 év alatt, amit a családjával városunkban töltött.
A Helytörténeti Gyűjteményben közel száz papírképet őrzünk, ami egyértelműen Vámos Aladár fotója. Őriz Vámos-képeket a Palóc Múzeum is, és szerencsére a Néprajzi Múzeum egy korabeli gyűjtéssel több mint ötszáz üveglemezét vásárolta meg.
Feltehetően városunkban számtalan Vámos-fotó van magántulajdonban, hiszen tudomásom szerint a 20. század első harmadában ő volt a legtovább stabilan működő fényképész Balassagyarmaton, így az itt élők felmenői közül nagy valószínűséggel sokukat ő örökített meg.
Végezetül egy gondolat a kereskedelmi és vendéglátóipari múzeum Vámos-kiállításának katalógusából:
„A régi családi fényképalbumokban a súlyos bőrkötésben nyugvó, aranyozott szélű lapokon vagy a szobák falain elhelyezett díszkeretekben ünnepélyesen pózoló rokonsághoz kötődő történetek családi körben való többszöri és rendszeres újramesélése során az egyéni reprezentációk egy közösségi identitássá adódnak össze. Általuk is tudjuk, hogy honnan jöttünk, és hová tartozunk.”
Tegnap az idei Horváth Endre-emléknap alkalmából a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont múzeumpedagógusa, Mező Rita mutatta be vendégeinknek a látogatóközpontot. Köszönjük az előadást!
A rendezvény közben időszakos kiállításként megtekinthetőek voltak Horváth Endre akvarell bankjegytervei, melyek még pár hétig kinn maradnak, érdemes eljönni, és megnézni őket.
Az előadás remek kedvcsináló volt ahhoz, hogy megvárva a melegebb időt, meglátogassuk a Széll Kálmán téri régi postapalotában helyet kapott intézményt, melynek tetőterasza is látogatható.
Szeptember 21-én, szombaton Görög Örs vezetésével buszos kirándulást tettünk Komáromban, Komárnoban és Zsitvatőn.
Komáromban megtekintettük a felújított Csillagerődöt, ami a Szépművészeti Múzeum gipszmásolat-gyűjteményének ad helyet, majd a Monostori erőd kiállítását néztük meg. Ezután sétáltunk Komárno gyönyörű belvárosában, majd Zsitvatőn megtekintettük a műemlék szivattyúállomást. Az idő és az árvíz is kegyes volt hozzánk, 2025 tavaszán folytatjuk.