Horváth Endre-emléknap
A fiatalabb korosztály képviselői már aligha emlékeznek a Dózsa György arcképével díszített húszforintos papírpénzre, az idősebbek között viszont biztosan akad még, aki egykor pengővel is fizetett. Mindezek a bankjegyek a Balassagyarmattal oly sok vonalon kapcsolódó Horváth Endre műhelyében készültek. A város minden évben megemlékezik a híres elődről.
Ezek az őszi emléknapok rendre Horváth Endre halálának időpontjára esnek. Hiszen a pénzjegytervező grafikusművész itt nyugszik, a gyarmati temetőben, nem messze a katolikus ravatalozótól.
A sírkertben kezdődött idei tiszteletadáson nem más, mint a méltó utód, ma használatos bankóink tervezője, Vagyóczky Károly grafikusművész – a más elfoglaltság miatt távollévő Barát Gellért nyomdaipari szakember helyett – méltatta Horváth Endre munkásságát, kiemelve azt, hogy Európában is egyedülálló módon a táj, a magyar vidék varázslatos képei, a népviseletes palóc menyecskék is megjelentek az általa megmetszett pénzjegyeken. Mivel minden esztendőben ezeken az emléknapokon a város múltjának egy-egy kiemelkedő alakjára szintén emlékezik az utókor, így ezúttal Reményi Károly, a tizenkilencedik század második felében tevékenykedett főbíró, valamint sógora, Farkas Ferenc ügyvéd munkásságát méltatták. Medvácz Lajos polgármester szavai által megelevenedett a két, egymásba több helyen kapcsolódó életút, a család szerepe, a közéleti pályafutások emelkedői és bukkanói, a kor politikai élete.
A sírhelyeknél történt koszorúzásokat követően a Helytörténeti Gyűjtemény épületében folytatódott az eseménysor. Itt Csach Gábor előbb alpolgármesteri minőségében köszönte meg Vagyóczky Károlynak, hogy saját gyűjteményéből Balassagyarmatnak ajándékozott tizenegy nyomólemezt (melyek mindegyikén Horváth Endre által metszett női fej látható), huszonhárom különböző tematikájú rézmetszetet, egy – szintén női fejet ábrázoló – ceruzarajzot, valamint saját, Hollókő várát ábrázoló festményét. Majd művészettörténészként beszélgetett a mesterrel. Ez a terefere szinte kiselőadásként tárta az érdeklődők elé, mit is jelent a rézmetszés művészete, milyen műhelytitkok tudójának kell lenni a pénzjegytervezőnek, milyen aprólékos, sokrétű az a feladat, amelynek során a bankjegyekre kerülnek a kimunkált alkotások.
Hegedűs Henik
Megjelent Vagyóczky Károly ajándéka a városnak – Horváth Endre Emléknap Balassagyarmaton címmel a Nógrád Megyei Hírlap 2012. október 18-i számában.